راهنمای کامل ثبت انواع وکالت نامه ازخارج کشور

در این مقاله قصد داریم به راهنمای کامل ثبت انواع وکالت نامه ازخارج کشور در وب سایت گروه مهاجرتی سین سان بپردازیم.

تهیه و تنظیم وکالتنامه و تایید آن به دو شیوه مراجعه حضوری یا از طریق پست صورت می گیرد.

چنانچه وکالتنامه موردنظر بار مالی داشته باشد به مراجعه حضوری نیاز می باشد. بار مالی به این مفهوم است که اجازه انجام و پیگیری امور مالی در ایران صادر شود.

ایرانیان مقیم خارج از کشور به منظور تهیه و تنظیم وکالتنامه در بیرون از کشور بایستی موارد ویژه ای را در نظر داشته باشند تا اجرا کردن آن‌ها به واسطه فرد وکیل در ایران به شکل قانونی باشد.

در نتیجه اگر  جهت انجام امور اداری خود در داخل کشور، به تنظیم وکالتنامه خارج از کشور نیازمند هستید و یا می خواهید امور قانونی و حقوقی دوستان یا خویشاوندان خارج از کشور را به عنوان وکیلشان انجام دهید، خواندن این مقاله را به شما پیشنهاد می کنیم.

همینطور می توانید جهت مشاوره یا انجام امور تنظیم وکالتنامه از خارج کشور با کارشناسان خبره ما در گروه مهاجرتی سین سان در ارتباط باشید.

نکات مهم پیش از وکالت دادن

بر طبق قانون، هرگاه فردی سند رسمی را امضاء می کند، اصل بر این است که مفاد آن سند مورد تایید او است. در صورتی که ادعای بی اطلاعی از اصل آن سند بنماید، بایستی ادعای خود را به اثبات برساند.

در صورتی که قصد تنظیم وکالتنامه ای به منظور نقل و انتقال ملک و اموال غیر منقول که ارزش مادی بالایی دارند و یا سهم الارث هستند را دارید پیشنهاد می‌شود حتما قبل از آن با یک وکیل رسمی داخل کشور و یا کارشناسان کنسولی در سفارت مشاوره دریافت نمایید. سپس برای تنظیم وکالت و امضای آن اقدامات لازم را انجام دهید.

همینطور شما می توانید با مشخص کردن نوع و مورد وکالت و محدود کردن حدود اختیارات وکیل، از تعدی و تعرض وکیل خارج از شرایط در نظر گرفته شده برای او جلوگیری کنید.

تهیه و تنظیم وکالتنامه خارج از کشور

همه ایرانیان مقیم خارج از کشور، از جمله ایرانیان مقیم امریکا بایستی مراحل زیر را به منظور  تهیه وکالتنامه خارج از کشور انجام دهند:

مراجعه کردن به سایت مورد تایید اسناد کنسولی(تاک) و به انجام رساندن مراحل ثبت‌ نام در سایت.

در نظر داشته باشید که اطلاعات مربوط به شما در جایگاه موکل، و همینطور اطلاعات شخص وکیلتان، بایستی کامل و دقیقا بر اساس شناسنامه ایرانی‌تان باشد و نیز برای خودتان نام کاربری و کلمه عبور ایجاد نمایید.

بعد ازاینکه به سامانه تاک ورود گیدا کردید، با مراجعه به قسمت پروفایل، نمایندگی یا کنسولگری ایران در کشوری که در آن اقامت دارید را انتخاب نمایید.

ایرانیان مقیم آمریکا بایستی گزینه دفتر حفاظت منافع جمھوری اسلامی ایران-واشنگتن را انتخاب کنند. سپس وارد قسمت وکالتنامه شوید و بر طبق شرایط نوع وکالتنامه مورد نظرتان را انتخاب کنید.

در این مرحله وکالتنامه را به طور کامل تکمیل نمایید. بعد از اینکه نسبت به متن وکالتنامه مطمئن شدید، دکمه تایید را به منظور دریافت کد رهگیری انتخاب نمایید و در قسمت مربوطه کد را وارد کنید.

انواع وکالتنامه مخصوص ایرانیان خارج از کشور

ایرانیان خارج از کشور می‌توانند در زمینه‌های مختلفی نسبت به تنظیم وکالتنامه اقدام کنند و با مورد استفاده قرار دادن سامانه مورد نظر یعنی تاک، پروسه وکالت دادن از خارج کشور را انجام دهند. به طور معمول وکالتنامه‌ها بیشتر مربوط به موضوعاتی از جمله امور اداری، بانکی، فروش اموال، ارثیه، فروش خودرو، انحصار وراثت وسایر موارد است. از دیگر انواع این وکالتنامه‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • وکالتنامه امور نظام وظیفه

  • وکالتنامه جامع کاری

  • وکالتنامه اقامه دعوی

  • وکالتنامه امور اداری

  • وکالتنامه امور دانشگاهی

 

سهام و بورس، بیمه و بازنشستگی، دریافت حقوق، طلاق، تعویض گواهینامه، تعویض شناسنامه از انواع وکالتنامه ها به حساب می آیند.

به طور جامع ، وکالتنامه به دو بخش تقسیم بندی می شود:

دراین نوع وکالت، شخص وکیل فقط اجازه به انجام کار یا امور مشخصی دارد.

موکل به وکیل خود این اجازه را می‌دهد که تمام امور بانکی یا اداری و … خود را انجام دهد و به اجازه ثانویه موکل نیازی ندارد.

اهمیت داشتن وکیل برای ایرانیان خارج از کشور

سالیانه ایرانیان زیادی برای مقاصد مختلف از جمله ادامه تحصیل، زندگی، کار و مسائلی از این دست تصمیم به مهاجرت می گیرند، اما این مسئله باعث قطع ارتباط با کشور و وطن خودشان نمی شود و مواردی از این اشخاص وابستگی هایی به خانواده و امور مالی درکشور خود ایران دارند و اکثر آنها  در بعضی موضوعات درگیر مسائل حقوقی و اداری نیز در ایران می باشند.

از این رو این شرایط برای آنها فراهم است که این مشکلات و موضوعات حقوقی خود را با دادن وکالت به یک وکیل با تجربه و یا شخصی از خانواده شان پیگیری و رفع و رجوع نمایند که در این میان واگذاری اعمال و اعتماد به یک وکیل حرفه ای نتیجه موثری در ادامه روند خواهد داشت.

 چرا که وکیل ها و حقوق دانان در مقایسه با افراد معمولی با نفوذتر و مسلط تر به مسائل حقوقی و اداری هستند و از سابقه فعالیت بیشتری در این موارد برخوردارند.

همینطور شما می توانید به منظور ثبت انواع وکالتنامه از خارج کشور از وکلای خبره ما در گروه مهاجرتی سین سان راهنمایی دریافت کنید.

از همراهی شما عزیزان تا پایان مقاله راهنمای کامل ثبت انواع وکالت نامه ازخارج کشور در سایت سین سان متشکریم.