مهر خروج مشمولین خدمت برای ایرانیان مقیم خارج از کشور

ممکن است این سوال برای شما پیش آمده باشد که مهر خروج مشمولین خدمت برای ایرانیان مقیم خارج از کشور چگونه است؟ در نتیجه تا پایان این مقاله با ما همراه باشید تا به جواب سوالتون برسید. افرادی هستند که خارج از کشور ساکن شده اند و احتمال دارد مدت کوتاه یا طولانی از ایران خارج شده باشند.

همانطور که در بالاتر گفته شد به طور معمول این افراد کسانی هستند که به بهانه مسافرت از کشور خارج شده اند و در زمان مشخص شده برنگشته اند یا افرادی هستند که با معافیت تحصیلی از اجازه برخوردار شده اند و بعد از به پایان رسیدن تحصیلات خود به کشور بر نگشته اند و یا افرادی که قبل از سن مشمولیت نسبت به خروج اقدام کرده اند.

در موارد معدودی افرادی که در خارج از کشور متولد شده اند و در حال حاضر قصد ورود به ایران دارند هم شامل مشمولین خارج از کشور هستند.

شرایط تردد مشمولین غایب خارج از کشور به داخل کشور

مشمول غایب به فردی گفته می شود که وارد سن مشمولیت یعنی 18 سالگی شده است و در زمان مشخص نه به دانشگاه ورود پیدا کرده باشد و نه در زمان مقرری خود را جهت اعزام به سربازی معرفی کرده است.

مشمولین غایب از قوانین یکسانی در داخل و خارج از کشور برخوردار هستند و در واقع شخصی که مشمول غایب است در هر سن و  سالی و در هر جایی که باشد، بدون اینکه وارد دوره سربازی شود یا تحصیل کند مدتی را بلاتکلیف بوده است که احتمال دارد این مدت 1 ماه یا 1 سال یا بیشتر باشد، در نتیجه اول بایستی آخرین وضعیت مشمول را مورد ارزیابی قرار داد تا غیبت و مدت غیبت معین شود.

شرایط مشمولین خارج از کشور که وارد غیبت شده اند به این صورت است که  توانسته اند قانونی یا غیر قانونی از ایران خارج شوند اما به منظور تعین تکلیف وضعیت سربازی برنگشته اند.

برای نمونه فردی که بعنوان دانشجو برای تحصیل در رشته پزشکی به خارج از کشور رفته است، بایستی بعد از گذشتن 7 سال یعنی مدت سنوات تحصیلی رشته پزشکی به منظور تعیین وضعیت نظام وظیفه برگردد، در غیر اینصورت غایب به حساب می آید.

توجه داشته باشید که شما در هرصورتی که مشمول غایب خارج از کشور هستید، حق بازگشت و حتی خروج دوباره دارید.

در صورتی که مدت غیبت خارج از کشور شما حداقل 3 سال غیبت مداوم و حضور در آن کشور است و سفارت یا کنسولگری ایران این موضوع را به تایید می رساند، می توانید با مهر مشمولین غایب و اجازه تردد از طرف سفارت ایران وارد کشور شوید و حداکثر 90  روز حضور داشته باشید و دوباره بدون مشکل و حتی وثیقه از کشور خارج شوید.

تعداد دفعات ورود و خروج در سال حداکثر ۲ بار و همانطور که گفته شد میزان حضور حداکثر ۹۰ روز است.

طبیعی است میزان ورود بیشتر یا حضور بیش از ۹۰ روز در خاک ایران به ممنوع الخروج شدن شما منجر خواهد شد و در این شرایط شما موظف هستید که نسبت به سربازی خود اقدام کنید، در غیر اینصورت به هیچ عنوان اجازه خروج برای شما صادر نمی شود، حتی اگر در آن کشور متولد شده باشید و دفعه اولتان  باشد که به ایران سفر می کنید.

شیوه اخذ مجوز ورود به ایران مشمولین خارج از کشور

در صورتی که دارای غیبت هستید به همراه پاسپورت به  یکی از مراکز کنسولگری خارج از کشور مراجعه کنید تا تاریخ دقیق ورود شما تعیین شود.

چنانچه میزان مدت اقامت شما بیشتر از ۳ سال باشد، سفارت با مهر مشمولین غایب به شما اجازه تردد می دهد، در غیر اینصورت شما اجازه ورود خواهید داشت اما دیگر نمی توانید بازگردید.

بعد از ورود میتوانید ۹۰ روز در ایران اقامت داشته باشید یا در شرایط ویژه ای حضور ۹۰ روزه را بین ۲ بار تردد تقسیم کنید، اما خارج از این شرایط شما ممنوع الخروج هستید و بایستی به هر نحوی نسبت به سربازی خود اقدام کتید یا معاف شوید تا اجازه خروج دوباره از ایران برای شما صادر شود.

در صورتی که غیبت ندارید و به وسیله تاییدیه وزارت بهداشت یا وزارت علوم از قسمت امور دانشجویان خارج از کشور و ارائه ویزای تحصیلی خارج شده اید، فقط کافیست به سامانه میخک وارد شوید و کد پیگیری اخذ نمایید، در اصل اینکار به منظور ارائه اشتغال به تحصیل به سفارت ایران است.

در اینصورت با برخورداری از تاییدیه سفارت یا کنسولگری یا حافظ منافع ایران در خارج از کشور میتوانید اجازه تردد بدون محدودیت زمانی حضور در ایران یا تعداد دفعات تردد دریافت کنید و با خیالی اسوده نسبت به  ورود و خروج اقدام نمایید.

مشخص است اگر فردی حتی در دانشگاه مورد تایید وزارت بهداشت یا علوم مشغول به تحصیل است و ویزای تحصیلی آن کشور را دارد اما نظام وظیفه را در جریان قرار نداده و بعنوان سفر تفریحی از ایران خارج شده است، مسلما شامل غیبت است و بایستی از مسیری که در ایتدا توضیح داده شده، اقدام به تردد نماید.

شما می توانید برای مشاوره در خصوص مهر خروج مشمولین خدمت برای ایرانیان مقیم خارج از کشور با کارشناسان ما در گروه مهاجرتی سین سان ما تماس بگیرید و در کوتاه ترین زمان ممکن به مشاور متخصص در زمینه مسائل خروج از کشور اتصال پیدا کنید.

مدارک و اقدامات لازم جهت اخذ مهر خروج مشمولین

به منظور دریافت مهر خروج مدارک و اقداماتی لازم که می توان به موارد زیر اشاره کرد:

ثبت در خواست در سامانه میخک و اخذ کد رهگیری

دریافت نوبت از سامانه نوبت دهی (کشورهایی که نوبت دهی لازم است)

ارائه گذرنامه معتبر

پرداخت هزینه استعلام (پرداخت این هزینه فقط برای بار اول است) و هزینه صدور مجدد مهر خروج مشمولین

شرایط دریافت مهر خروج ویژه مشمولین

دارا بودن یکی از شرایط زیر جهت دریافت مهر خروج مشمولین کافی است که این به شرح زیر می باشد:

تولد در خارج از کشور.

بیش از ده سال سکونت متوالی در خارج از کشور.

خروج از ایران قبل از سن مشمولیت و دارای حداقل سه سال اقامت متناوب در خارج از کشور.

از شما عزیزان که تا پایان مقاله مهر خروج مشمولین خدمت برای ایرانیان مقیم خارج از کشور در سایت مهاجرتی سین سان با ما همراه بودید، متشکریم.